Kovářství
---
Zábradlí
Mříže
Kované brány, ploty, oplocení
Schodiště
Restaurování, repliky
Krbové příslušenství
Bytové doplňky
Přístřešky
Zařízení restaurace
Nábytek
Svícny
Umělecké kovářství
Zámečnictví
Ostatní výrobky
Ihned k odběru
---
Reference
Státní zakázky
---
Poptávkový formulář
Kontakty
---
Kovářský slovník
Mapa webu
Kovářství - aktuality
Partneři webu
PageRank.cz
TOPlist 
Umělecké kovářství Kučera http://www.kovarstvikucera.cz
Kovářství arrow Kovářský slovník

Kovářský slovník

Kovářství

jedno z nejstarších a stále významných řemesel, které je často označováno jako „Černé řemeslo“. Dříve na vesnicích patřilo kovářství k jednomu z nejváženějších řemesel, ve kterých kovář pracoval za tepla se železem a vyráběl různé kované předměty a nástroje pro potřeby rozsáhlých hospodářství či podkovy pro koně. Řemeslo se zpravidla předávalo z otce na syna. V dnešní době jsou pro zájemce o kovářské řemeslo učební obory nebo školy s uměleckým zaměřením.

Kovář

je řemeslník, který za tepla pracuje s různými kovy (ocel, nerez, barevné kovy - mosaz a měď aj.) a vytváří z nich nejrůznější užitkové nebo ozdobné, ručně kované výrobky. Kovář musí rozumět vlastnostem kovových materiálů a slitin, se kterými pracuje a vytváří z nich různé kované výrobky a současně musí být schopen řešit vhodnou povrchovou úpravu. Pro kreativnější kováře s představivostí, uměleckým cítěním a schopnostmi se používá označení umělecký kovář.

Umělecké kovářství

je obor pro tvořivé, precizní a technicky vybavené kováře, kteří jsou schopni vytvářet umělecké návrhy a následně vyrobit nejrůznější drobnější kované předměty (svícny, krbové příslušenství), přes užitkové předměty ruční výroby (mříže, ploty, zábradlí, schodiště) až po dekorativní výrobky, repliky (kování nábytku, zábradlí, mříží aj.) nebo restaurátorské práce (restaurování kovových památek). Umělecký kovář musí velmi dobře rozumět vlastnostem kovů, možnostem jejich obrábění a zvolit vždy pracovní postup s ohledem na výtvarný záměr nebo umělecký styl restaurované památky.

Kovadlina

je srdcem každé kovárny, která slouží kováři ke kování konkrétních výrobků. Kovadlina je vyrobena ze slitiny oceli. Základní vlastností kovadliny je houževnatost a tvrdost, což umožňuje kováři kovat výrobky bez poškození kovadliny nebo opracovávanému materiálu. Důležitý je druh kovadliny, kterou kovář používá a také její usazení, které se provádí doslova na míru danému kováři. V Čechách je nejvíce rozšířena Štýrská kovadlina.

Kovárna

je objekt, ve kterém kováři vyrábějí své kovářské výrobky za pomoci nejrůznějšího kovářského nářadí, kovadliny, kleští, kladiv, strojů a individuálně zhotovených přípravků. Dříve byly budovy kováren součástí rolnických usedlostí, dnes jsou většinou oddělené od vlastních obydlí.

Kovářské nářadí

si vybírá každý kovář podle způsobu práce i ambicí. Základním nástrojem zůstávají různé typy kladiv (jednoruční, dvouruční, sekáče,sedlíky, oblíky aj.), dále mnoho typů kleští, průbojníků, pilníků a dalších nástrojů. V současné době jsou velmi často využívány stroje, zejména frézy, soustruh, buchar a další stroje.

Kování

je způsob zpracovávání kovového materiálu, kdy je daný výrobek postupně ukováván kladivem a dalšími kovářskými nástroji do požadovaného tvaru. Tato ruční kovaná výroba klade výrazně větší nároky na zručnost a schopnosti kováře.

Kovové výrobky

jsou takové, které nebyly vytvářeny a zpracovávány pomocí ručního kování, ale byly využity různé kovářské polotovary, které byly do výsledného tvaru například svařeny, snýtovány aj.

Kovářské výrobky

jsou všechny kované i kovové výrobky z dílny daného kovářství, od drobnějších kovaných ručních výrobků (svícny, věšáky, držáky, stojany aj.), přes architektonické doplňky budov (kované zábradlí, mříže, schodiště, brány, ploty oplocení aj.) až po zařízení restaurace či obchodu (barové pulty, kovové židle aj.). Kovářské výrobky jsou zpravidla realizovány na základě individuálních potřeb zákazníka.

Kované mříže, kovové mříže

jsou typickým kovářským výrobkem. Mříže lze vyrobit z různých materiálů a provedení. Návrhy mříží jsou často kresleny ručně nebo pomocí počítače ve 3D. Mříže lze podle účelu rozdělit na bezpečnostní mříže, ozdobné mříže, mříže do oken, mříže na dveře, mříže na balkon a ochranné mříže. Z pohledu typu mříží existují například košové mříže, probíjené mříže, dvojité mříže aj. Z pohledu technologie výroby lze mříže rozdělit na kované a kovové. Umělečtí kováři zpravidla provádějí restaurování mříží nebo vyrábí repliky mříží.

Kované zábradlí, kovové zábradlí

jsou doplňkem různých částí staveb v interiérech či exteriérech. Lze je použít jako schodišťové zábradlí, balkonové zábradlí, zábradlí na terasy, ochozy, zábradlí na ulici, zastávky hromadné dopravy a další. Podle způsobu výroby zábradlí je lze rozdělit na kované zábradlí a kovové zábradlí a každý typ má své vhodné využití. V dílnách uměleckého kovářství často probíhá restaurování zábradlí nebo jsou vyráběny repliky zábradlí.

Kovovýroba

odvětví strojírenské výroby, strojní obrábění kovů, především CNC obrábění, lisování, frézování, soustružení a další kovoobrábění.

Restaurování

je činnost, vedoucí k opravě starých nebo poškozených kovaných výrobků. Nejčastějším předmětem je restaurování památek, restaurování zábradlí, mříží, restaurování kování nábytku, kliček, křížů, dveřní kování aj. Úkolem uměleckého kováře je zachovat historický ráz restaurovaného výrobku a zvolit takové pracovní postupy, které budou k restaurovanému předmětu citlivé.

Výroba replik

je zpravidla realizována, pokud již není možné provést renovaci daného výrobku. Umělecké kovářství je většinou schopno provést výrobu replik podle předmětu, který již není možné restaurovat nebo jej lze vyrobit podle dodané dokumentace. Lze vyrábět repliky kovaného zábradlí, klik, mříží, plotů, bran a mnoho dalších kovaných výrobků.
 
Pridat.eu